Energiatakarékosság

Brikettálás – akár otthon is!

Egyre nagyobb az érdeklődés a brikettáló gépek iránt, olyannyira, hogy az interneten már arra vonatkozóan is találunk információkat, hogy hogyan készíthető el házilag egy brikettáló gép. Mit és hogyan érdemes brikettálni, hogy az valóban gazdaságos legyen? Körbejárjuk a témát.

Néhány szóban a brikettálásról

A brikett nem más, mint összepréselt mezőgazdasági vagy erdészeti melléktermék, amelyeket később fűtésre lehet felhasználni. A brikett, alakját tekintve változatos formákban jelenhet meg: lehet kör, henger vagy négyszög is. Az a folyamat pedig, amelynek során brikettet állítanak elő, a brikettálás folyamata.

Brikettet előállítani különféle brikettáló gépeken lehet, ezek a gépek préselik össze az adott anyagot, némelyeket kötőanyaggal, némelyeket a nélkül. Azok a brikettek, amelyeket aztán fűtési célra használnak igen nagy sűrűségűek, 800 bar-nál is nagyobb nyomásnak vetik alá.

Brikettet készíteni nagyon sokféle anyagból lehet, így fűrészporból, fakéregből, szalmából, újabban már újságpapírból is, nagyon fontos, hogy ezek alacsony nedvességtartalommal rendelkezzenek, jól ki legyenek szárítva. A brikettálás során az első lépés az anyagok aprítása 1-6 mm-es nagyságú darabokra, majd ha nedves az alapanyag, akkor a szárítás következik. Fontos, hogy 20%-nál kevesebb nedvességet tartalmazzon csak az alapanyag. A folyamat következő szakaszában következik a préselés, melyet brikettáló gépekkel végeznek, és ennek eredménye egy rendkívül alacsony nedvességtartalmú brikett, melynek fűtőértéke hasonló, mint a barnaszéné.

A brikettáló gépek

Mivel egy háztartás éves rezsiköltségében igen jelentős elem a fűtésköltség, ezért nagyon sokan érdeklődnek az alternatív fűtési lehetőségek iránt. Mivel a briketteknek igen jók a mutatói (alacsony nedvességtartalom, magas fűtőérték), ezért kedvező megoldást jelentenek a fűtésszámla csökkentésére. Ennek megfelelően egyre többen választják a hagyományos fűtési lehetőségek helyett vagy mellett a brikettet tüzelőanyagként. A fűtőértékén túl nem elhanyagolható szempont, hogy környezetkímélő fűtési technológiának számít, és kevesebb elég belőle, mint a hagyományos tüzelőanyagokból.

Előállításuk brikettáló gépekkel történik, melyek lehetnek hidraulikus vagy mechanikus rendszerű gépek. A mechanikus brikettálók tulajdonképpen egy excentrikus prések, amelynek működési elve a következő: a lendkerékhely, mely folyamatosan forog, csatlakozik egy dugattyú, mely egy kúpos hüvelyen keresztül briketté préseli az alapanyagot. Az erőt elektromos motorral biztosítják ennél a berendezésnél. A hidraulikus brikettáló gépek esetében hidraulikarendszer biztosítja a „lendületet”, ez utóbbiak azonban korlátozott kapacitással rendelkeznek csak. A mechanikus gépek akár nagyobb üzemek ellátására is alkalmasak, ám a hidraulikus rendszerek alacsony beruházási költsége miatt gyakran ez utóbbiak a népszerűek. Számos példa mutatja, hogy otthoni felhasználásra akár otthon is lehet készíteni brikettáló gépeket, ezekhez sokféle leírást vagy videót találhatunk az interneten.

A brikettek sokszínűsége

Ma már nem csupán fűrészporból vagy faaprítékból állítanak elő brikettet fűtési célra. Népszerű a szalma, a nád, a szövetek, a szintetikus szálak, és a papír is erre a célra. A Magyar Nemzeti bank például a lejárt papírpénzeket brikettálja, és ajánlja fel a szegényebb családoknak fűtési célra.

 

 

 

Kattints a hozzászólásokhoz

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Fel

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com