Energiatakarékosság

Energiatakarékosság hőcserélős szellőztető rendszerekkel

energiacserélős rendszerek

Akár a nyári hőség tombol, akár a zord téli idő teszi próbára szervezetünket, friss levegőre mindig szükség van – ám ez olykor meglehetősen nagy pazarlással jár az energiafelhasználást illetően. Nyáron a klímának köszönhető életmentő hűs levegő, télen viszont a kellemes szobahőmérséklet illanhat el egy pillanat alatt, ha nem vagyunk elég körültekintőek a szellőztetés tekintetében.

Ez a kellemetlenség már emberemlékezet óta fennállt, így a szakemberek igyekeztek előállni egy olyan megoldással, mely nem csak kényelmes és praktikus, de még a takarékoskodásban is segítségünkre lehet. A hőcserélős – avagy hővisszanyerő – rendszerek a beltér levegőjének hőtartalmát illetve páratartalmát is felhasználják az adott helyiség légterének optimalizálásához. Ez azt jelenti, hogy mind a hűtési, mind a fűtési időszakban az ezekkel járó költség is mérséklődik, hiszen a szellőztető rendszer a már meglévő energiákból dolgozik, mintegy újrahasznosítva a környezeti tényezőket, megteremtve a legjobb feltételeket. A hőcserélős szellőztető rendszerek nagy előnye – különösen az allergiával küzdők szempontjából – hogy a szűrő mechanizmusnak köszönhetően a por és a pollenek még az év legkritikusabb időszakában is az épületen kívül maradnak.

A takarékosságon kívül azonban van még egy érv, ami az energiatakarékos hőcserélős szellőztető rendszerek mellett szól. 2018. január 1-jétől életbe lép ugyanis egy lakóingatlanokra vonatkozó szabályozás, mely azt foglalja magába, hogy csak olyan lakóingatlan építését fogják engedélyezni az illetékes hatóságok, melyek energetikai felhasználása megközelíti a passzívház építési követelményeit. A definíció szerint „A passzívház olyan épület, amelyben a kényelmes hőmérséklet fenntartása (ISO 7730) megoldható kizárólag a levegő frissen tartásához (DIN 1946) megmozgatott légtömeg utánfűtésével vagy utánhűtésével, további levegő visszaforgatása nélkül”, mely így nemcsak költséghatékonyságot, de környezettudatosságra alapuló otthont is ígér jövendő lakóinak.

Az említett rendszereknek számos olyan előnye van, mely a rendszeres „manuális” szellőztetés pozitív tulajdonságaival vetekszik: kezelésük nem igényel szakértelmet, mégis energiatakarékosan, megbízhatóan szállítja a szennyeződésmentes tiszta levegőt, karbantartása könnyű, és hosszú élettartamuk alatt végig alacsony zajszinttel végzik munkájukat.

A gazdaságosság és a hatósági szabályozás mellett azonban még nem került szóba a legfontosabb: egy rosszul szellőző lakás bizony az egészségünk kárára is mehet. Felütheti többek között a fejét a penész, ami krónikus légzőszervrendszeri betegségek kialakulásához vezethet, és bár enyhébb következmény ugyan, de egy-egy meghűlésből is sokkal tovább tart felépülni egy oxigénszegény környezetben.

Szuhi Attila

Szuhi Attila az Energiahir.hu egyik alapító tagja. Eredeti végzettsége geográfus, jelenleg tudományos segédmunkatárs. Szakterülete a levegőtisztaság-védelem, környezeti ügyek. Írjon neki:szuhia[kukac]valaszuton.hu G+ https://plus.google.com/117580315744520725537/

More Posts - Website - Google Plus

Kattints a hozzászólásokhoz

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Fel

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com