Energiatakarékosság

Szerverközpontok energiafogyasztása és kizöldülése

szerverek zöldülése

Sokan, amikor energiafogyasztásról esik szó, az égve hagyott izzókra gondolnak, pedig ma már a modern technika időszakában energiafogyasztásunk jelentős észét a számítógépek teszik ki.

Amikor a számítógépeinket használjuk akkor ugyanis nem csak a saját gépünk energiafogyasztásával kell kalkulálni, hanem azokkal a hatalmas adatközpontokkal is, amelyek az internetes weboldalak üzemeltetését végzik.

Nem titok, hogy ezek az adatközpontok hihetetlen mennyiségű energiát igényelnek, és számuk exponenciálisan növekszik, ahogy az internet világa is. A jó hír az, hogy az adatközpontok, és szerverek üzemeltetésében lehetőségek is vannak, mégpedig az energiamegtakarításra, és a megújuló energiák használatára.

Világszinten kevés adatunk, van, de az Egyesült Államokról elég részletes adatokkal rendelkezünk, és mivel az USA az információs technológia fellegvára jól fokmérője a szerverek energiafogyasztásának is.

Míg az elmúlt évtizedben az USA átlagos energiafogyasztása csak kis mértékben növekedett, addig a szerverközpontok energiaigénye hihetetlen mértékben nőtt.

A legfrissebb adatok szerint 2014-ben az USA adatközpontjai a teljes nemzeti fogyasztás 2%-át adták (70 billió kilowatt óra). ez nagyjából azzal az energiamennyiséggel azonos, amit 6,4 millió amerikai család fogyaszt el.

2010 és 2014 között a weboldalakat üzemeltető központok energiaigénye 4 százalékkal nőtt. ez meglepően kevés ahhoz képest, hogy a megelőző öt évben a növekedés 24%-os volt, míg az azt megelőző öt évben 90%-os volt a növekedés. De mi állhat a csökkenés mögött?

A Carnegie Mellon Egyetem kutatása szerint a válasz az energiatakarékosság. E nélkül az adatközpontok 40 billio kWh-val több energiát fogyasztanának.  Sőt ezek a lépések 2010-2020 között összesen 620 billió kWh megtakarítást jelentenek a szektorban.

Ennek köszönhető, hogy bár a szerverparkok száma rohamosan nő, az általuk elfogyasztott energia  csak kis mértékben növekedik. Az előrejelzések szerint 2020-ig a növekedés mindösszesen 4% lesz, és az évtized végére is csak 73 billió kWh körül alakul majd a fogyasztás.

Az előrelépés tehát óriási és ez részben a közvéleménynek is köszönhető. A 2000-es évek elején a közfigyelem középpontjába került a szerverparkok óriási energiaigénye és az exponenciális növekedés. Ezt követően az IT szektor egyre intenzívebben kezdte keresni a megoldást, ami anyagi érdeke is volt.

Míg 2000 és 2005 között 15%-kal nőttek a szerver eladások, addigra ezek a szám mam már 3% körülire esett vissza. Tehát bár mindig több szerver kell, a növekedés már nem exponenciális. Ennek összetett okai vannak, az egyik ilyen ok a virtuális szerverek széles körű elterjedése.

A másik oka a hiperméretű szerverközpontok megjelenése volt. Az olyan óriások, mint a Google, az Amazon, a Facebook hatalmas adatközpontokat hoztak létre, ahol maximálisan kihasználták az energiamegtakarítási lehetőségeket. Többek között a megújuló energiák használatát is kiterjedten alkalmazták. Ezek a hatalmas szerverparkok már lényegesen hatékonyabban működtek, mint kisebb társaik.

A szektorban még ma is óriási potenciálok vannak, mivel rengeteg kis adatközpont és szerverállomás működik, amelyek falják az energiát. Ugyanakkor a hiperméretű központok ma már akár 100%-os hatékonyságra is képesek és a megújuló energiák széleskörű alkalmazásával energiafogyasztásuk akár nullára is csökkenthető.

Kattints a hozzászólásokhoz

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Fel

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com