Környezetvedelem

Háztartási tippek a nulla hulladékos háztartás felé

Bizonyára Önök is hallották már ezt a kifejezést: nulla hulladék, amely az angol zero waste kifejezés magyar megfelelője. Ma már idehaza is szép számmal vannak olyanok, akik saját maguk elé állított célkitűzésként követik a nulla hulladék elérésének kihívásait, egyre jobban csökkentve a saját maguk által termelt hulladékot. Így járulnak hozzá ahhoz, hogy Földünk élhető és fenntartható maradjon. Tegyen egy próbát Ön is, hiszen apró lépésekből nagy eredmények születhetnek!

Égbekiáltó környezeti problémák

Azok, akik valamennyire is fogékonyak a környezeti problémák, fenntarthatóság, Földünk jövője, klímaváltozás, stb. területek iránt, minden bizonnyal találkoztak már azokkal a megdöbbentő fotókkal az interneten, amelyek az óceáni hulladékok hihetetlen mennyiségét, vagy az óceánokba bekerülő hulladékok ott élő állatokra gyakorolt hatásait mutatják be. Ilyenkor első lépésként ledöbbennünk, majd úrrá lesz rajtunk a tehetetlenség érzése: mit is tehetnénk mi egyedül ezzel az óriási hulladékproblémával szemben, pár év és az emberiség belefullad a saját szemetébe. AZ optimistábbak e képek láttán határozzák el, hogy igenis tennünk kell ez ellen, és mivel a legtöbben nem vagyunk döntéshozói pozícióban, ezért egyéni szinten kezdünk el először keveset, majd egyre többet tenni a környezetünkért.

Tegyünk mi is minél többet, vegyünk egyre kevesebbet!

A legtöbb hulladékot a háztartásunkon belül spórolhatjuk meg, érdemes körbenézni, mi mindennel telik meg a szemetesünk, és hogy az adott dolgot lehet-e környezetkímélőbb, kevesebb hulladékot termelő dologgal helyettesíteni. Az egyszer használatos dolgokat próbáljuk meg időtállóbb tárgyakkal helyettesíteni: papír zsebkendő helyett használjunk textil zsebkendőt, nejlonzacskók helyett – ahol lehet – helyettesítőként varrjunk vászonzsákocskákat. Nejlontáskák helyett a bolti bevásárlást kosárral vagy többször használható vászontáskákkal intézzük el, így jelentősen csökkenthetjük a műanyagzacskók jelenlétét az életünkben és a Földünkön. Ha gyermek is van a háztartásban, érdemes fontolóra venni a textilpelenkák használatát az egyszer használatos, eldobható helyett. A gyerekek uzsonnáját, amit az iskolába visznek, ne szalvétába és nejlonzacskóba tegyük, használjunk erre a célra műanyag dobozt. Ez ugyan műanyagból készül, mégis kisebb a környezetterhelése, ha több évig is használjuk, mint a naponta eldobott szalvétának és zacskónak. PET palackok használata helyett vigyék tartósan használható kulacsban az innivalót az iskolába, ne kelljen pár naponta lecserélni a palackot, annak elhasználódása miatt. Ásványvíz helyett fogyasszunk mi is csapvizet, így sokkal kevesebb műanyag hulladékot termelünk majd a háztartásunkban. A sort a végtelenségig lehetne folytatni, legyünk kreatívak, helyettesítsünk mindent, amit csak lehet,  tartós használatúval!

Ha mégis keletkezne némi hulladék…

Valljuk be, bármennyire is igyekszünk, nincs olyan háztartás (vagy igen elenyésző számú), ahol ne keletkezne valamennyi hulladék. Legnagyobb erőfeszítéseink ellenére is vannak olyan használati tárgyaink, amelyek nem helyettesíthetők csomagolásmentes, többször használható holmival. A keletkező hulladékot persze gyűjthetjük szelektíven: komposztáljuk a szerveset, válogassuk külön a fémet-műanyagot-papírt-üveget, így ami már ténylegesen a kommunálisban marad, az már valóban a nullához közelít! Nem is olyan nehéz, ugye?

 

Szuhi Attila

Szuhi Attila az Energiahir.hu egyik alapító tagja. Eredeti végzettsége geográfus, jelenleg tudományos segédmunkatárs. Szakterülete a levegőtisztaság-védelem, környezeti ügyek. Írjon neki:szuhia[kukac]valaszuton.hu G+ https://plus.google.com/117580315744520725537/

More Posts - Website - Google Plus

Kattints a hozzászólásokhoz

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Fel

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com